Spis treści
Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest) to międzynarodowy konkurs muzyczny organizowany corocznie od 1956 roku. W konkursie biorą udział reprezentanci krajów z całej Europy, a także z niektórych krajów spoza Europy, takich jak Izrael czy Australia.
Konkurs odbywa się na zmianę w krajach, których reprezentanci wygrali poprzednią edycję. Każdy kraj biorący udział w konkursie prezentuje jedną oryginalną piosenkę, a zwycięzcę wybiera międzynarodowe jury oraz widzowie poprzez głosowanie telefoniczne lub SMS-owe.
Konkurs Piosenki Eurowizji jest jednym z największych wydarzeń muzycznych na świecie, a także jednym z najstarszych konkursów telewizyjnych. Od lat cieszy się ogromną popularnością, przyciągając miliony widzów z całego świata.
Kto najczęściej wygrywał na Eurowizji
Najczęściej w historii Konkursu Piosenki Eurowizji zwyciężała Irlandia, która wygrała konkurs aż siedemnaście razy. Kolejne miejsca na podium zajmują Szwecja, Francja, Luksemburg i Wielka Brytania, które każde z tych krajów wygrało konkurs trzy razy.
Jednakże w ostatnich latach sytuacja uległa zmianie i zwycięzcy stają się bardziej zróżnicowani. W ciągu ostatniej dekady konkurs wygrali przedstawiciele z krajów takich jak Szwajcaria, Izrael, Portugalia, Ukraina, Szwecja, Holandia i Włochy.
Warto zauważyć, że liczba zwycięstw niekoniecznie przekłada się na popularność danego kraju w konkursie, ponieważ ostatnio konkurs stał się bardziej zróżnicowany i bardziej otwarty na różnorodne style muzyczne.
Od kiedy Polska bierze udział w konkursie?
Polska bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od roku 1994. Wtedy to Edyta Górniak reprezentująca Polskę zdobyła drugie miejsce w finale z piosenką „To nie ja!”.
Polska bierze udział w konkursie co roku, z wyjątkiem lat 2000-2003 oraz 2012. Najlepszy wynik Polska osiągnęła w 1994 roku z Edytą Górniak oraz w 2019 roku, kiedy to reprezentujący Polskę zespół Tulia z piosenką „Fire of Love (Pali się)” zakwalifikował się do finału i zajął 11. miejsce.
W Konkursie Piosenki Eurowizji Polska prezentowała różnorodne style muzyczne, od ballad po piosenki pop i rockowe.
Od 2016 roku w Polsce obowiązuje nowy system wybierania reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji. Zmiany te zostały wprowadzone po kilku latach słabych wyników Polaków na Eurowizji i krytyki dotychczasowego systemu wyboru.
Obecnie reprezentant Polski jest wybierany w drodze otwartego konkursu, w którym każdy wykonawca, niezależnie od narodowości, może zgłosić swoją piosenkę do konkursu. Wcześniej Polska wybierała swojego reprezentanta w drodze wewnętrznej selekcji, a kandydatów wybierała Komisja Artystyczna Telewizji Polskiej.
Teraz, po zakończeniu naboru, odbywa się eliminacja, w której udział biorą wszyscy zgłoszeni wykonawcy. W wyniku głosowania jury oraz publiczności zostaje wybrana piosenka i wykonawca, którzy będą reprezentować Polskę na Eurowizji.