Eurowizja – jedyny taki konkurs piosenki

Eurowizja – jedyny taki konkurs piosenki

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest) to międzynarodowy konkurs muzyczny organizowany corocznie od 1956 roku. W konkursie biorą udział reprezentanci krajów z całej Europy, a także z niektórych krajów spoza Europy, takich jak Izrael czy Australia.

Konkurs odbywa się na zmianę w krajach, których reprezentanci wygrali poprzednią edycję. Każdy kraj biorący udział w konkursie prezentuje jedną oryginalną piosenkę, a zwycięzcę wybiera międzynarodowe jury oraz widzowie poprzez głosowanie telefoniczne lub SMS-owe.

Konkurs Piosenki Eurowizji jest jednym z największych wydarzeń muzycznych na świecie, a także jednym z najstarszych konkursów telewizyjnych. Od lat cieszy się ogromną popularnością, przyciągając miliony widzów z całego świata.

Kto najczęściej wygrywał na Eurowizji

Najczęściej w historii Konkursu Piosenki Eurowizji zwyciężała Irlandia, która wygrała konkurs aż siedemnaście razy. Kolejne miejsca na podium zajmują Szwecja, Francja, Luksemburg i Wielka Brytania, które każde z tych krajów wygrało konkurs trzy razy.

Jednakże w ostatnich latach sytuacja uległa zmianie i zwycięzcy stają się bardziej zróżnicowani. W ciągu ostatniej dekady konkurs wygrali przedstawiciele z krajów takich jak Szwajcaria, Izrael, Portugalia, Ukraina, Szwecja, Holandia i Włochy.

Warto zauważyć, że liczba zwycięstw niekoniecznie przekłada się na popularność danego kraju w konkursie, ponieważ ostatnio konkurs stał się bardziej zróżnicowany i bardziej otwarty na różnorodne style muzyczne.

Od kiedy Polska bierze udział w konkursie?

Polska bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od roku 1994. Wtedy to Edyta Górniak reprezentująca Polskę zdobyła drugie miejsce w finale z piosenką „To nie ja!”.

Polska bierze udział w konkursie co roku, z wyjątkiem lat 2000-2003 oraz 2012. Najlepszy wynik Polska osiągnęła w 1994 roku z Edytą Górniak oraz w 2019 roku, kiedy to reprezentujący Polskę zespół Tulia z piosenką „Fire of Love (Pali się)” zakwalifikował się do finału i zajął 11. miejsce.

W Konkursie Piosenki Eurowizji Polska prezentowała różnorodne style muzyczne, od ballad po piosenki pop i rockowe.

Od 2016 roku w Polsce obowiązuje nowy system wybierania reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji. Zmiany te zostały wprowadzone po kilku latach słabych wyników Polaków na Eurowizji i krytyki dotychczasowego systemu wyboru.

Obecnie reprezentant Polski jest wybierany w drodze otwartego konkursu, w którym każdy wykonawca, niezależnie od narodowości, może zgłosić swoją piosenkę do konkursu. Wcześniej Polska wybierała swojego reprezentanta w drodze wewnętrznej selekcji, a kandydatów wybierała Komisja Artystyczna Telewizji Polskiej.

Teraz, po zakończeniu naboru, odbywa się eliminacja, w której udział biorą wszyscy zgłoszeni wykonawcy. W wyniku głosowania jury oraz publiczności zostaje wybrana piosenka i wykonawca, którzy będą reprezentować Polskę na Eurowizji.

Od Autorki Bloga

Któż by nie chciał być pięknym... Piszę sobie tego bloga, bo lubię dzielić się swoimi przemyśleniami na różny temat. Ale spokojnie, spokojnie. Nie jestem alfą i omegą, nie znam się na wszystkim. Dlatego przy niektórych artykułach pomagają mi znajomi.

View all posts by Od Autorki Bloga →